• Data dodania: 20.04.2023
  • Autor wpisu: Diana Jarosz
  • Tagi: najem, najemca, weryfikacja najemcy
NAJEMCA – JAK GO WYBRAĆ? JAK ZWERYFIKOWAĆ?

Inwestycje w nieruchomości oraz związany z tym najem długoterminowy cieszą się niemalejącą popularnością. Pomimo kryzysu i rosnących stóp procentowych, nadal jest to jedna z bezpieczniejszych form lokowania majątku. W przypadku, gdy dysponujemy już mieszkaniem, które chcemy wynająć, pozostaje znalezienie odpowiedniej osoby, bądź grupy osób, którym możemy je powierzyć. W naszym artykule postaramy się przedstawić kilka praktycznych wskazówek dotyczących tego, jak wybrać i zweryfikować najemcę.

Zastanów się kogo poszukujesz
Przygotowując się do wynajęcia mieszkania, na wstępie powinniśmy przemyśleć, jaki typ lokatorów preferujemy, kim w naszym przypadku jest dobry najemca. Mogą to być na przykład:
• studenci, a wśród nich osoby które poszukują całego mieszkania lub tylko jednego pokoju;
• młode pary lub znajomi, którzy skończyli studia i podejmują pracę;
• pary z dziećmi.
Każda z tych grup może wiązać się z innymi obowiązkami i ryzykiem, a także ma inne oczekiwania co do układu lokalu, jego wyposażenia, a nawet relacji z wynajmującym.

Pierwszy poziom weryfikacji to ogłoszenie i rozmowa telefoniczna
W większości przypadków zamieszczamy ogłoszenie o wynajmie nieruchomości na jednym z portali ogłoszeniowych lub w mediach społecznościowych - to właśnie tam możemy bezpośrednio wskazać kogo szukamy lub skonstruować ogłoszenie w taki sposób, aby zgłaszały się do nas oczekiwane grupy odbiorców.
Kolejnym etapem jest rozmowa telefoniczna. Przed spotkaniem, warto poświęcić kilka minut, by zadać pytanie czym zajmuje się osoba zainteresowana, na jak długi czas zamierza wynająć mieszkanie, a także ile osób będzie w nim mieszkać. Dzięki temu możemy uniknąć niekomfortowej sytuacji, gdy na ustalenie warunków najmu mieszkania, z myślą o rodzinie z dzieckiem przychodzi grupa studentów.

Bezpośrednia rozmowa to kluczowy etap
Rozmowa w mieszkaniu z potencjalnym najemcą powinna nam dostarczyć o nim wielu informacji. Niezbędne w tym zakresie będzie zadawanie konkretnych, najlepiej otwartych pytań. Do tematów, które warto poruszyć podczas takiego spotkania należą między innymi:
• ile osób będzie wynajmować mieszkanie i w jakich relacjach pozostają (znajomi, para, przypadkowe osoby, które poszukują wspólnie mieszkania);
• czy posiadają zwierzęta;
• jakie mają doświadczenie w zakresie wynajmu mieszkania;
• co jest powodem zmiany lokum;
• jaki jest zawód i źródło zarobków, a w przypadku studentów kierunek studiów.
Niektóre z tych pytań – szczególnie osobiste, dotyczące zawodu i źródła utrzymania mogą wydawać się niekomfortowe, jednak są niezbędne i pomogą nam poznać bliżej najemcę oraz odpowiednio wcześniej wykluczyć z procesu osoby, które mogą mieć problemy np. z terminowymi płatnościami. Zdarza się jednak, że wynajmujący w tym zakresie idą krok dalej, prosząc o referencje od poprzednich wynajmujących, czy też potwierdzenia wpłat.

Przedyskutuj formę i warunki umowy
Ogół rozmów i relacje, jakie się wśród nich wytwarzają mogą pozwolić ustalić najważniejsze fakty, dzięki którym mamy szansę na uniknięcie nieuczciwych i problematycznych najemców. Niezależnie od naszych starań dotyczących weryfikacji najemców, kluczowym aspektem będzie jednak prawidłowe określenie warunków w umowie. Coraz popularniejsze w tym zakresie stają się umowy najmu okazjonalnego, sporządzane u notariusza, które lepiej chronią interesy wynajmującego, niż w przypadku zwykłej umowy cywilnoprawnej.